Marka Tescil

Marka nedir?

İşletmenizin mal ve hizmetlerini, farklı veya aynı sektördeki başka bir işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan, şekil, sözcük, sayı, biçim veya harflerin oluşturduğu her türlü sembol ve işarete MARKA denilmektedir.

Marka Özellikleri

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyız?

Aker Patent yönetim kurulu başkanı Erkan Akkaş bir "Marka Patent Vekili"dir.

Marka ile Neler Yapılabilir ?

Markanın İzlenmesi

Marka tescili yapıldıktan sonra, tescilli markanın sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması riskine karşın, firma vekillerimiz tarafından markanız sürekli takip altına alınır.
Bültende yayınlanan benzer markalar firmamız tarafından size haber verilecek ve gerekli itiraz işlemleri yapılarak markanız korunacaktır.

Firma vekillerimiz benzer markaları tespit edip tescilli marka sahibinin onayı ile itiraz işlemlerine başlar ve benzer marka tescili önlenmeye çalışılır. 

Trademark Bodyguard

Markalarınızı taklitlerine karşı korumak ve taklitlerden kaynaklı uğrayacağınız maddi zararları en aza indirmek için sizde Trademark Bodyguard kullanın! Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Slogan

Sloganlar da Marka Tescili adı altında korunabilirler. Slogan tüketici grubuna slogan aracılığıyla tanıtım yaptığında dolayı , firmanın sloganı çok önemlidir. Adidas Markasının ‘ İmposible is nothing ‘ yani İmkânsızlık hiçbir şeydir sloganı örnek olarak verilebilir.

Yurtdışı Marka Tescili hakkında ayrıntılı bilgiye Yurtdışı Marka Tescil sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Marka Tescili İle ilgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilen her türlüişarettir.

  • Koruma kapsamının açıkça anlaşılmasını sağlayacak şekilde, sicilde gösterilebilir olan her şey ; kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaret marka olabilir.

Başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır.

Herhangi bir itirazda bulunulmaz ise marka tescil süreci ortalama olarak 7-12 ay arasında tamamlanmaktadır.

  • Marka tescili , başvuru yapıldığı andan itibaren 10 yıl süre ile geçerlidir ve tescile gitmesi halinde, 10. Yılın sonuna kadar başvuru sahibi adına korunur.10. yılın sonunda tescil yenilenerek ,herhangi bir sınırlama olmadan , koruma devam ettirilebilir.

6769 Sayılı SMK, marka tescil sahiplerine tescilden doğan haklar kapsamında , her türlü yasal     müdahalede bulunma hakkı tanımaktadır.

Marka başvurusu sırasında; varsa hazır marka görseliniz, ve AKER PATENT ’e marka başvuru ve takip işlemleri sırasında gerekli olan yetkilendirmeyi  verdiğiniz  Noter onayı gerektirmeyen vekaletname, marka başvurusu için yeterlidir.

  • Marka tescil süreci tamamlandığında kurum tarafından onaylanmış elektronik imzalı dijital tescil belgeniz tarafınıza iletilecektir. Kurum tarafından fiziki doküman olarak tescil belgesi gönderilmemektedir.

Scroll to Top