Marka Tescil

Marka Tescil

İşletmenizin mal ve hizmetlerini, farklı veya aynı sektördeki başka bir işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan, şekil, sözcük, sayı, biçim veya harflerin oluşturduğu her türlü sembol ve işarete MARKA denilmektedir.

Marka Özellikleri

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyız?

Marka Tescil Süreci

Aker Patent bir "Marka Patent Vekili"dir.

Bütün marka takip ve itiraz süreçleri Vekil Firma olarak tarafımızdan takip edilmekte ve markanız koruma altına alınmaktadır.

Marka ile Neler Yapılabilir ?

Marka Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Markanın İzlenmesi

Marka tescili yapıldıktan sonra, tescilli markanın sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması riskine karşın, firma vekillerimiz tarafından markanız sürekli takip altına alınır.
Bültende yayınlanan benzer markalar firmamız tarafından size haber verilecek ve gerekli itiraz işlemleri yapılarak markanız korunacaktır.
Firma vekillerimiz benzer markaları tespit edip tescilli marka sahibinin onayı ile itiraz işlemlerine başlar ve benzer marka tescili önlenmeye çalışılır.

Slogan

Sloganlar da Marka Tescili adı altında korunabilirler. Slogan tüketici grubuna slogan aracılığıyla tanıtım yaptığında dolayı , firmanın sloganı çok önemlidir. Adidas Markasının ‘ İmposible is nothing ‘ yani İmkânsızlık hiçbir şeydir sloganı örnek olarak verilebilir.

Yurtdışı Marka Tescili

Madrid Protokolüyle Nasıl Uluslar arası başvuru yapılır ?

Marka Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

Marka Tescil Aşamaları Ve Süreleri

Markaya herhangi bir itiraz olmaması durumunda tescil işlemleri ortalama 10-13 ay içinde tamamlanmaktadır.

  1. Araştırma ve inceleme süresi
    T.P.E tarafından mutlak nedenler yönünden araştırma ve inceleme süresi ortalama 4-6 ay kadardır. Söz konusu müracaat ile ilgili herhangi bir mani durum yoksa ve inceleme müspet sonuçlanırsa marka, resmi marka bülteninde ilan edilir.
  2. Resmi marka bülteninde ilan süresi
    Marka bülteninde kanuni ilan süresi 3 aydır. Diğer marka sahiplerinin bilgilenmesi benzer marka sahiplerinin itiraz haklarını kullanması ilan süresi içinde yapılır. İtiraz eden olmadığı takdirde tescil aşamasına geçilir.
  3. Tescil aşaması
    Herhangi bir itiraz olmadığı takdirde ve T.P.E.’nin verdiği kanuni süreler içerisinde eksik evraklar ve harç noksanları tamamlanır. Ortalama 2-4 ay içinde “Marka Tescil Belgesi’’ alınır.